Гості з усієї України з’їжджаються до Харкова

 

13-14 січня в Харкові відбудеться другий фестиваль вертепів «Вертеп-Фест 2018»

Цього року Харковом пройдуть більше, ніж 700 вертепників та колядувальників; вже зараз до фестивалю зареєструвались 44 колективи, а також приєднався обласний фестиваль «Святовид».

Серед очікуваних колективів – три колективи з Івано-Франківської області. З одним – «Вифлеємська зоря», – харків’яни познайомились ще у минулому році; ох, і запам’ятався же цей вертеп! А цього року «зоряни» везуть із собою друзів – колектив «Театральна скриня». Ось, як пишуть самі про себе учасники скрині: «Наш колектив створений на базі драматичного та хорового колективу. У нас є великий досвід участі у регіональних конкурсах та фестивалях з 2010 року в м.Івано-Франківську, Львові, Тернополі та ін. Сценарій нашого колективу побудований на традиційних релігійних та сучасних місцевих традиціях. Сценарій виступу Маланки передбачає показ святкування як самого Різдва так і свято Василя (Старий Новий рік) та Йорданських свят. Все дійство супроводжується колядками, щедрівками, вінчуванням». А третій колектив – «Гуцули» – вже зараз на Сході країни. Частина учасників брала участь у Різдвяних фестивалях та концертах у Верховині, Івано-Франківську, Львові. Другий рік поспіль колектив у повному складі їде з різдвяними концертами до українських військових у Донецьку та Луганську область.

Донецька і Луганська області теж представлені на фестивалю. До Харкова приїжджають і пластуни з Авдіївки, і театр пісні і танцю «Конфеті» з Попасної, і такі запальні діти-танцюристи з Врубовки – саме вони відплясували прямо на параді вертепів в січні 2017-го.

Народний театр фольклорної пісні “Дивина” був створений в Донецькому національному університеті наприкінці 1998 р. В репертуарі колективу представлені українські народні пісні різних жанрів. Більшість з них записані у фольклорних експедиціях в Україні (Донецька, Харківська, Полтавська області) або в українській діаспорі (чорноморські станиці Кубані, українські села Західного Сибіру, Алтайського краю). За роки існування “Дивина” була учасником більше 50 міських, обласних, всеукраїнських та міжнародних фольклорних фестивалів, побувала у Росії, Латвії, Чехії, Словаччині, Німеччині, Південно-африканській республіці. Колектив був учасником звітних концертів Донеччини у Палаці «Україна» (2001, 2004 рр.) та в Національній опері (2009 р.).
Через АТО на Донбасі учасниці колективу опинилися в різних кінцях України та світу, колектив залишився без керівника. Але гурт знову відтворився у Києві, тепер досліджує та демонструє переважно пісні Донеччини, оскільки хоче зберегти й популяризувати фольклор своєї батьківщини.

«Щедрик» з Хмельниччини, колективи з Мерефи, Барвінкове, Краснокутську, інших міст Харківської області, нарешті, з Харкова – студенти вишів і учні шкіл; пластуни не тільки з Авдіївки, але і з Полтави, Львову, звісно, Харківського осередка підготували вертепні виступи.

А найбільшою спільнотою буде Українська Академія Лідерства, що всім складом приїжджає на фестиваль – а це 5 осередків, 212 учасників.

У фестивалі візьме участь і професійний незалежний театр «Арабескі», що відновив свою Різдвяну виставу по п’єсі Сергія Жадана.

Особливістю цьогорічного фестивалю стануть майстер-класи та круглі столи, що пройдуть 14 січня зранку в Центрі культури і мистецтва (вул. Пушкінська, 62):

  • проведення майстер-класу по підготовці святкової різдвяної вечері, пошиття та виготовлення елементів костюмів вертепу: своє вміння показуватимуть майстрині з Івано-Франківщини та Харкова; показ святкування Старого Нового року (свято Василія) на Прикарпатті;
  • проведення круглого столу “Свято Маланки від Карпат до харків’янки”; проведення майстер-класу з пошива основних елементів вбрання Маланки та Василя. Своє вміння показують майстриці з-під Івано-Франківська та з Харкова;
  • Майстер-клас з подільських побутових традиційних танців для учасників фольклорних колективів Харкова.

Тож, робить собі нотатки – основні події «Вертеп-Фесту»:

13 січня

12:00 – початок параду вертепів, що буде крокувати з майдану Конституції до майдану Свободи,

13:00 – урочисте відкриття фестивалю на майдані Свободи

14:00 – 18:00 концерт на сходах поряд із ХНАТОБ ім. Лисенка

до 15:00 – святковий концерт.

Після концерту гурти, як і належить колядувальникам та вертепувальникам,  роз’їдуться по всьому місту.

14 січня

10:00 – 13:00 – в Харківському обласному організаційно-методичному центрі культури і мистецтва (вул. Пушкінська, 62) будуть проведені круглі столи і майстер-класи

14 січня в Центральному парку ім. М.Горького

13:30 – зустріч всіх учасників “Вертеп-Фесту”, початок концерту

14:00 – співаємо разом з усією Україною колядку «Нова радість стала». Святковий концерт триватимете в парку до самого вечора, а вертепувальники знов гулятимуть містом, а також провідають бійців в військовому шпиталі, дітлахів – в дитячих будинках та лікарнях.

Організаторами фестивалю є БО «Благодійний фонд «Харків з тобою», Харківська ОДА, АКЦентр (ГО «Всеукраїнське об’єднання «Українські рубежі»), а партнерами вже зараз виступають УАЛ, Харківська Станиця НСОУ “Пласт”, ГО «Астерикс», КУ “Харківський обласний центр молоді”, КЗ “Харківський обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва”, КП «ЦПКтаВ ім. М.Горького», ХНАТОБ ім. М. Лисенка; наші інформаційні партнери – PR-аґенція “Bagels&Letters”.  І ми чекаємо, що до нас приєднаються не тільки нові колективи, але і нові партнери.

Проект реалізується за підтримки Програми національних обмінів, що фінансується Європейським Союзом та Національним фондом підтримки демократії

Тож свято чекає на всіх! Слідкуйте за новинами та детальною програмою фестивалю на сайті фестивалю http://vertep.perlynyfest.info/ .